Nyhet

Kära gamla lathund

2014-12-01

Många frågar var FGJ:s Lathund i personresearch har tagit vägen. Svaret: Vi arbetar med att få tillbaka den på sajten och så snart den är klar kommer den att dyka upp bland verktygen i nytt och förbättrat skick.

Lathunden i konsten att kartlägga en person har hängt med Föreningen grävande journalister under många år. Den enkla guiden som visar hur man tar fram information om en person har varit en inkörsport till grävande för många av våra medlemmar – både nybörjare och erfarna journalister.

Lathunden försvann från FGJ.se när föreningen bytte sajt på nätet. Orsaken är att databasfilen (som gör dokumentet sökbart) i hade skadats i det gamla dokumentet.

Men lathunden finns kvar. Vi håller nu på att reparera databasfilen och så snart jobbet är klart lägger vi ut lathunden igen. Vi tänker samtidigt uppdatera av innehållet och göra utseendet modernare.